2016 KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim tercihleri ne zaman başlayacak? – İşte tüm detaylar…

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

Milyonlarca memur adayının katılım sağladığı KPSS Ön Lisan ve Ortaöğretim sınavı geride kaldı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ”KPSS tercihleri ne zaman başlıyor” sorusu giderek çoğalmaya başladı. Peki KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS ile ilgili merak edilen son dakika gelişmelerini bu başlık altından takip edebilirsiniz. İşte detaylar…
2016 KPSS Ön Lisan ve Ortaöğretim sınavları geride kaldı. KPSS Ön Lisans sonuçlarının ardından geçtiğimiz günlerce Ortaöğretim sınav sonuçları da açıklanmıştı. Kimi adaylar aldığı sonuçtan memnunken kimileri ise sonuçlar sonrası mutsuzdu. Memur olma ümidi ile bekleyen adaylar şimdi tercihleri bekliyorlar. ÖSYM 21 Aralık’ta KPSS tercih klavuzunu yayınlayacağını açıklamıştı. Peki KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? 2016 KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim tercihleri ne zaman? Bu soruların cevabı ve diğer tüm merak edilenlere bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA: TERCİH KLAVUZU İÇİN TARİH VERDİ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 21 Aralık 2016 tarihinde kılavuzu kendi sitesinden yayınlayacak.

3.5 milyon insanın kaderi bugün netleşti, 2016 KPSS Ortaöğretim sonuçları 9 Aralık 2016 tarihinde açıklandı. Sınava girenler sonuçların açıklanmasını beklerken, ÖSYM tercih kılavuzunu kendi sitesinden en yakın zamanda yayınlayacaktır. Aşağıdaki linkten sonuçları öğrenebilirsiniz.

2016 KPSS TERCİHLERİ İÇİN GENEL ŞARTLAR

KPSS tercihlerini yapacak öğrencilerin ilan edilen kadro veya pozisyonlara atanması için bazı şartlara uygun olması gerekiyor. İşte, KPSS tercihleri için genel şartlar!

a) Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğinceMavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro vepozisyonlara başvuramazlar.)

b) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşınıdoldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almakşartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günüitibariyle alınmış olması gerekmektedir.)

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenenbir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa biledevletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp,rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesatkarıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamaveya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramışolsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet,hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcıveya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayıhükümlü bulunmamaları,

e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilenaskerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak,yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamalarıgerekmektedir.)

f) Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelliolmamaları. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığı engelolacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlartarafından karar verilecektir.)

KPSS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Kurum 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. Puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.

 

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi