332 views

iokbs bursluluk sınavı meb

Arkadaşlar bursluluk sınavı parasız yatılı sınavı sonuçları için yazımızı okuyun

 A DAN Z Bursluluk hakkında tüm bilgiler

Bursluluk sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile açıklandı. Sonuçları sorgulamak isteyen öğrenciler İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları (İOKBS) sınav sonuçları ekranına ulaşın.MEB İOKBS 2019 SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sınav sonuçları için MEB son dakika açıklaması az önce geldi. Peki, 2019 Bursluluk sonuçları açıklandı mı? Sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

Sonuçlar, http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek.Sonuçlar 22 Temmuz  tarihinde açıklandı.

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

Bursluluk sınav sonuçları http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr adreslerinden erişime açıldı,sorgulamaları yapabilirsiniz.BURSLULUK SINAV SONUÇ BELGESİ NEREDEN ALINACAK?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile parasız yatılı veya burslu okumaya hak kazanan öğrencilerin sınav sonuç belgeleri, sınav sonuçlarının elektronik ortamda (internette) açıklanmasından itibaren belirlenen adresten ilgili okul müdürlüğünce elektronik ortamdan alınarak onaylanır ve kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin velilerine süresi içerisinde teslim edilir.

2019 BURSLULUK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Parasız yatılılık ve bursluluk ödemeleri her ay ödenir.

Bursluluk hakkı, sınavı kazanan öğrenciye ait evrakın e-Burs modülü üzerinden okul müdürlüğünün 30 Eylül tarihine kadar onaylamasından sonra 01 Ekim tarihi itibarıyla başlayacaktır.

Sınavda başarı elde ederek burs almaya hak kazanan öğrenciler ayda 260,40 TL burs alacaklar. Burslar velilerin öğrenci adına açacakları VakıfBank banka hesaplarına yatırılacak.Bursluluğa hak kazanan ortaokul ve imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim okulu/kurumu öğrencilerinin bursluluk kayıt işlemleri, öğrencilerin öğrenim gördükleri veya kayıt yaptırdıkları MEB’e bağlı resmi okul müdürlükleri tarafından yapılacak, öğrenci kayıtlarıyla beraber başlayacaktır.

BURSLULUK SINAVININ GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde öğrencinin sınava girmesi,

Cevap kâğıdının dönüş sınav güvenlik poşetinden çıkmaması, zarar görmüş olması ya da cevap kâğıdının çıkmaması,

Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi,

Başka öğrenciye ait sınav evrakının kullanılması,

İOKBS açıklandı! Milli Eğitim Bakanlığı MEB takvimine göre bursluluk sınav sonuçlarının 22 Temmuz Pazartesi yani bugün açıklanacağı belirtilmişti. Günün ilk saatlerinden itibaren öğrenciler sonuçların açıklanmasını bekliyordu. Nihayet beklenen an geldi ve İOKBS yani bursluluk sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler sonuçlara Milli Eğitim Bakanlığı  “meb. gov” sayfası üzerinden ulaşabilecekler.İŞTE İOKBS SONUÇ SAYFASI

SONUÇLAR NASIL BELİRLENİYOR?

a Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi