914 views

2017 DGS dikey geçiş sınav ücreti kaç TL DGS sınav ücreti hangi bankaya yatacak

AÖF ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

ÖSYM’nin açıkladığı 2017 sınav takvimine göre Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Sınava başvurma işlemleri, 24 Mayıs’da başlayıp, 1 Haziran 2017 tarihinde sona erecektir. Peki DGS 2017 dikey geçiş sınav ücreti kaç TL DGS sınav ücreti hangi bankaya yatacak işte tüm detaylar

ÖSYM’nin açıkladığı 2017 sınav takvimine göre Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Sınav ücreti ödeme işlemleri 02 Haziran 2017 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Bildiğiniz gibi DGS sınavında ağırlıklı olarak Matematik-1 ve Türkçe-1 konularından sorular sorulmaktadır. Genel olarak kolay bir sınav olup, zamana karşı yarışılan bir sınav olarak bilinmektedir. 2017 DGS Çıkacak Konular Sözel Bölüm Konuları Bu bölümde dil bilgisi, paragraf soruları ve Sözel Mantık Konularından sorular sorulmaktadır.

2017 DGS sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

ÖSYM’nin açıkladığı 2017 sınav takvimine göre Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Sınava başvurma işlemleri, 24 Mayıs’da başlayıp, 1 Haziran 2017 tarihinde sona erecektir.

DGS 2017 SINAV ÜCRETİ NE KADAR

Sınav ücreti ödeme işlemleri 02 Haziran 2017 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

SINAV ÜCRETİ: 90,00 TL

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 5,00 TL

DGS ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

*Akbank’ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

*Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracakadaylar hariç)

*Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

*Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

*Ziraat Bankası sadeceinternetbankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’denücret yatırılmaz.)

DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Dikey geçiş sınavı (Dgs), önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları yada önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olabilecek durumda olan adaylar, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına Ösym’ce yapılan “Dikey geçiş sınavı”nı (Dgs) kazanmak koşuluyla geçiş yapabilir ve o bölümün lisans diplomasını alabilirler.

2017 DGS başvuruları 24 Mayıs – 01 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden gerçekleştirilecek.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.


DGS ÇIKACAK KONULAR 

Bildiğiniz gibi DGS sınavında ağırlıklı olarak Matematik-1 ve Türkçe-1 konularından sorular sorulmaktadır. Genel olarak kolay bir sınav olup, zamana karşı yarışılan bir sınav olarak bilinmektedir. 2017 DGS Çıkacak Konular Sözel Bölüm Konuları Bu bölümde dil bilgisi, paragraf soruları ve Sözel Mantık Konularından sorular sorulmaktadır.

Sözel Kategoride aşağıdaki konu başlıklarına çalışılması gerekmektedir. Cümle Çeşitleri Cümlede Anlam Sözcük Türleri Sözcükte Anlam Paragraf Yapısı Paragrafta Anlam Paragrafta Mantık Anlatım Bozukluğu Sözel Mantık ——————— Sayısal Bölüm Konuları Sayılar Rasyonel Sayılar Bölme ve Bölünebilme EBOB – EKOK Üslü Sayılar Köklü İfadeler Basit Eşitsizlikler Oran – Orantı Köklü İfadeler Problemler Yol – Hız – Zaman İşçi – Havuz Çarpanlara Ayırma Kümeler Bağıntı ve Fonksiyonlar İşlemler Modüler Aritmetik Özdeşlikler Kombinasyon Permütasyon Olasılık Tablo ve Grafik Okuma

DGS NEDİR

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi