1.192 views

2017 YGS’de Hangi Değişiklikler Yapıldı?

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

 

2.5 milyona yakın kişinin gireceği YGS için heyecan dorukta. Sınava sayılı günler kala öğrenciler son hazırlıklarını tamamlıyor. 2017 YGS’de sınav ve eğitim kalitesini arttırmak adına birkaç değişiklik yapıldı. Peki ÖSYM’nin değiştirdiği ve öğrenciler için çok önemli olan başlıklar neler?

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru alma işlemleri 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. ÖSYS’nin ilk basamağı olan 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2017-YGS) 12 Mart günü yapılacak. ÖSYM bu yılki sınav sisteminde başarıyı arttırmak, üniversite sınav ve tercih kalitesini arttırmak amacıyla bazı değişiklikler yaptı. İşte öğrenciler için önemli olan değişiklikler şöyle:

Baraj 10 puan yükseldi!

Bu yıl YGS barajında önemli değişiklik yapıldı. Geçen yıllarda 140 olan baraj 10 puan arttırılarak 150’ye çıkartıldı. Bu, barajı aşmak için eskiden 16 net soru yeterliyken, artık 20 nete ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Barajı aşmak isteyen öğrenciler geçen yıla göre 4 soru daha fazla yapacak.

150 baraj puanı öğrencilere yalnızca açıköğretim ve yüksekokula girmek için yardımcı olacak. LYS sınavına girmek isteyen öğrenciler 180 baraj puanını almak zorunda.

Mühendislik ve mimarlık için başarı sırası barajı getirildi

2015 yılında Tıp Fakültelerine 40 bin, Hukuk Fakültelerinde 150 bin baraj sınırlaması getirilmişti. YÖK, bu yıl mühendisliğe de 240 bin başarı sırası barajı getirdi. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri bu barajdan muaf tutuldu. Mimarlığa ise 200 bin barajı getirildi

Tercih sayısı 30’dan 24’e düşürüldü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tercih sayısını 30’dan 24’e düşürdü. Bilinçli tercih yapılmasını sağlamak amacıyla getirilen bu değişiklik, adayların açıkta kalma endişesiyle tercih yapıp, sonradan vazgeçmelerini engellemeyi de hedefliyor.
YÖK yetkilileri, ‘tercih-yerleşme-kesin kayıt olma’ arasındaki makasın her geçen yıl açıldığı yönünde eleştiriler olduğunu söylüyor.

OBP kaldırıldı

2016 yılı için bir başka değişiklik ise; Liselerine 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan meslek liseliler için Y-YGS/LYS’de mesleki ek Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) kaldırıldı. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacak.

Bazı bölümlerin puan türü değiştirildi

2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYS) Kılavuzunda Kamu Yönetimi, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Yerel Yönetimler gibi bazı bölümlerin puan türlerinde değişiklik oldu. Değişiklik yapılan bölümler yalnızca bunlar değil örneğin; TS-1 puan türünden öğrenci alan radyo ve televizyon, gazetecilik, reklamcılık, medya ve iletişim gibi öğrencilerin en çok ilgi duyduğu bölümlerin puan türleri TS-2 oldu. Böylece bunlara girebilmek için YGS’de Türkçe, Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) Türk dili ve edebiyatı testlerindeki başarı daha belirleyici oldu, matematiğin etkisi azald. Daha detaylı bilgi almak isteyenler www.osym.gov.tr adresinden puan türleri değişen bölümlerle ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi