1.334 views

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Sınavlarında Açık Uçlu Sınav Dönemi Başlıyor

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından alınan ve Resmi Gazetede yayınlanan karar ile Ara Sınavlarda çoktan seçmeli, açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorular öğrencilerin karşısına çıkmaya başlayacak. Atatürk ve İstanbul AÖF İçin ise karar yakında açıklanacaktır.

18 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu sistem ile 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sınav Sisteminde bazı değişiklikler olacak ve sorulan soruların yapılarında bazı oynamalar olacak.

Buna göre Çoktan Seçmeli Sorularla beraber artık AÖF Sınavında açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorularda öğrencilerin karşısına çıkabilecek.

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürmeye Devam Edecek

Açık Uçlu, Kısa Cevaplı, Eşleştirmeli veya Doğru-Yanlış şeklinde sisteme eklenecek olan sorular ile zorluk kademesi bir tık daha arttırılan Açık Öğretim Fakültesi Sınavları için 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürmeye devam edecek.

Bu sistemden henüz YÖK geri adım atmış değil. Bu noktada da 2017/2018 Eğitim ve Öğretim Yılı içerisinde Açık Öğretim Fakülteleri için ders geçme süreci çok daha zor olacaktır.

İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi de Uygulayacaktır

Daha önce YÖK tarafından alınan 4 Yanlışın 1 Doğruyu Götürmesi sistemi gibi bu sistemde Anadolu Üniversitesinden hemen sonra Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından uygulamaya alınacaktır.

Genellikle YÖK tarafından talep edilen bu değişikliklere Açık Öğretim Fakültelerinin uymamalarını beklemek yanlış olacaktır. Yakın dönemde diğer üniversitelerde gerekli açıklamaları yapacaklardır.

Yayınlanan Yönetmelik Değişikliği Şu Şekildedir;

Resmî Gazete – 18 Ocak 2017 ÇARŞAMBA -Sayı : 29952

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 ‒ 3/9/2015 tarihli ve 29464 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 7 nci maddesine aşağıdaki dördüncü fıkra eklenmiştir.

“(4) 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi gereğince zorunlu dersler olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II dersleri için üçüncü fıkra hükümleri uygulanmaz.”

MADDE 2 ‒ Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 11 – (1) Bir dönemde her ders için bir ara sınav ve çoktan seçmeli dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır. Ara sınav; çoktan seçmeli, açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorular içerebilir. Bununla birlikte dersin özelliğine göre ara sınav; yazılı, sözlü, ödev, uygulama, proje ve benzeri ölçme-değerlendirme araçlarıyla da yapılabilir. Ara ve dönem sonu sınavlarının tarihleri ve uygulama esasları ilgili birim yönetim kurulu tarafından belirlenir ve öğretim yılı başında akademik takvimle birlikte ilan edilir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmeliğin; 1 inci maddesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi başında, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Anadolu Üniversitesi Rektörü yürütür.

Eski 11. Madde Nasıldı?

MADDE 11 – Bir dönemde her ders için çoktan seçmeli bir ara sınav ve dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır. Bununla birlikte dersin özelliğine göre ara sınav; yazılı, sözlü, ödev, uygulama, proje vb. ölçme-değerlendirme araçlarıyla da yapılabilir. Ara ve dönem sonu sınavlarının tarihleri ve uygulama esasları ilgili birim yönetim kurulu tarafından belirlenir ve öğretim yılı başında Akademik Takvimle birlikte ilan edilir.

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi