1.319 views

KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (Ortaöğretim, Önlisans)

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

KPSS tercih işlemleri 30 Aralık tarihinde sona erdi. 2051 kadro için binlerce adayın başvuru yaptığı KPSS tercih işlemlerinin ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Peki KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her sene pek çok sınav düzenlemektedir. Çeşitli yaşlarda çeçeşitli amaçlarda sınava giren adaylar tüm gelişmeleri ve duyuruları ÖSYM’nin resmi sitesinde yapılan duyurulardan takip etmektedir. Açıklanan resmi verilere göre;

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan KPSS ortaöğretim düzeyinde sınav Türkiye’de şimdiye kadar yapılan en kalabalık sınav oldu, sınava 3 milyon 500 bin kişi katıldı.

2016’da bugüne kadar yapılan 53 sınava 10 milyon 500 bin kişi girdi. Yıl sonuna kadar 12 sınav daha var. Sınavlara giren toplam katılımcı sayısı 14 milyon 500 bine ulaşacak.” Bu veriler gösteriyor ki devlet kamu kurum ve kuruluşlarındaki kontenjanlara personel olmak isteyen aday sayısı çok. Kamu Personel Seçme Sınavı’nın genel alanlara yönelik olan sınavı; eğitim bilimlerini de içine alan grup olan sınav 22.05.2016 tarihinde saat 09.30’da, alan bilgisi gerektiren Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın lisans sınavu 29.05.2016 tarihinde saat 09.30’da gerçekleşmişti. Bu sınavların sonuçları yayınlandığından beri adaylar tercih kılavuzlarını ve tercihlerin gelmesini bekliyordu. Devletin pek çok alanında görev almak, personel olmak için girilen bu sınavın tercih zamanı 30 Aralık 2016 tarihinde sonra erdi! Sınav süreçleri boyunca adaylar hep bir şeyi bekliyor. Önce sınavı, sonra sınavın sonuçlarının açıklanmasını, açıklanınca tercih tarihlerini ve sonra tercih sonuçlarını. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giren adaylar için şimdi sıra tercih sonuçlarını beklemekte. Peki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

KPSS kısaltmasıyla yazılan Kamu Personeli Seçme Sınavı, ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından her sene kamu kurum ve kuruluşlarına personel seçmek için yapılan bir sınavdır. 1999 yılında DMS adıyla uygulanmaya başlanmıştır. Bu sınavın nasıl olacağı, sistemi Kamu Personeli Yasası’na göre belirtilmiştir. Bu sınav 4 oturum halinde yapılmaktaydı. Kamu Personeli Seçme Sınavı 120 puan türünden oluşmaktaydı. Adının DMS olduğu zamanlar bu sınav uzman kadro istihdamı, sözleşmeli personel, memurluk ve öğretmenlik alanlarında eleme yapmak için yapılan bir sınavdı.Bu isimle gerçekleşmesinin son tarihi 7-8 Temmuz 2001 senesidir. Bu senenin arından 2002 senesinden sonra şu anki adıyla yan, Kamu Personeli Seçme Sınavı adıyla yapılmaya başlanmıştır. Adaylar kamu kurum ve kuruluşlarında açılan personel kontenjanlarına giriş yapabilmek için sınava girmeye başlamışlardır.

KPSS HANGİ KADROLARA YÖNELİK BİR SINAVDIR? KPSS İÇİNDE HANGİ ALANLARDA SORULAR GELİR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hem alan hem de soru tipi bakımından çeşitlilik gösteren bir sınavdır. Ayrıca gösterdiği kadro çeşitliliği de vardır. Kamu Personeli Seçme Sınavı A grubu, B grubu, C grubu kadrolar olmak üzere ayrılır.Meslek içi ilerleme sağlamak için KPSS adayları A grubu kadroda sınava girmelidir. Meslek dışı bir alanda kamu kurum ve kuruluşlarının personel kontenjanlarına girebilmeyi sağlamak ve başa bir alana yönelmek için B grubu ve C grubu kadrolarda sınava girilmesi gerekmektedir.

Hangi kadro tipini seçeceğiniz, meslek ya da meslek dışı nasıl ilerlemek istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, Anayasa alanlarında sorular sorulur. Personel olmak istenen kamu kurum ya da kuruluşunun hangi sorulardan sorumlu tuttuğuna göre adayların çözmesi gereken sorular da değişir. Yani aday, başvuracağı alanın ilgilendiği soru çeşitlerinden sorumlu olacaktır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Kılavuzu Açıklanmıştı

Puanlarının açıklanmasından kısa bir zaman sonra KPSS tercih kılavuzu da açıklanmıştı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden yayınlanan sınav sonuçlarının ardından yine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden açıklanan tercih kılavuzlarındaki alanlara yapılacak tercihler 21 Aralık 2016 ve 30 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşecekti. Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nın 2016 senesi takvimi, KPSS tercihlerinin bitmesiyle kapanmış oldu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesinde yer alan resmi duyuruda belirtilene göre,” kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.” denildi.

KPSS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kamu dairelerinde yer alan iş alanlarına giriş yapmak isteyen adaylar şimdi KPSS’nin tercih sonuçlarını beklemektedir. Tercih tarihleri bittikten yaklaşık 15 gün sonra açıklanan tercih sonuçları için bu sene de yakın bir tarih beklenmektedir. KPSS tercih sonuçlarının 9 Ocak Pazartesi gününe dek açıklanması beklenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi