539 views

KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte KPSS tercih kılavuzu detayı

AÖF – KPSS  – DGS – ALES – YDS ve Tüm Sınavlar ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

Haftanın 7 günü arayabilirsiniz.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.  

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız

 

 

KPSS tercih kılavuzu beklentisi içerisinde olan adaylar için detaylar gelmeye devam ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak çalışmak isteyen vatandaşların sorguladığı KPSS tercih kılavuzu ve tercihler ne zaman yayımlanacak sorusuyla ilgili bazı bilgiler edinildi. Tercihlerin başlamasına çok kısa bir süre kala tercih kılavuzu yayımlanmasını bekleyen adaylar için bir nevi ön bildirim yapıldı. İşte Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından yapılan KPSS tercih rehberi ön bildirimi

KPSS tercihleri için geri sayım sürerken tercih kılavuzu için tarih verilmesi ve branş bazında kadroların yayımlanması heyecan yarattı. Tercihlerin en doğru şekilde gerçekleşmesi için hazırlanan kılavuz yayımlandıktan sonra KPSS tercih süreci başlayacak. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS tercih kılavuzuna nereden ulaşılacak? İşte Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından yayımlanan 2 bin 51 kişilik tercih kılavuzu bilgisi ve en son gelişmeler

İşte, tercih süreci hakkında yapılan son gelişmeler!Memur olma hayali kuran adayların büyük bir merakla beklediği KPSS tercihleri ve KPSS tercih kılavuzunun tarihi resmen belli oldu. Sınav öncesinde olduğu gibi sınav sonrasında da sürecin en doğru şekilde işlemesi için duyurular yapan ÖSYM, KPSS tercihlerinin tarihini de resmi sitesi üzerinden duyurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilen toplam 2.051 kadro ve pozisyon incelenecek. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercihleri için son gün ne zaman? Tercih kılavuzuna nasıl ulaşılacak?

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Adaylar, yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonların yer aldığı KPSS tercih kılavuzuna online sistem aracılığıyla ulaşabilecek. KPSS tercih kılavuzunun yayım tarihi ÖSYM’nin duyurular sayfası üzerinde açıklandı. Yapılan açıklamaya göre adaylar, KPSS tercih kılavuzuna 21 Aralık itibariyle ulaşabilecek. KPSS tercihleri de kılavuzun yayınlandığı gün başlayacak ve 30 Aralık 2016’ya kadar sürecek.

TERCİH SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Memur olma hayaliyle girdikleri sınavın değerlendirme aşamasını merak eden adaylar, bir yandan da KPSS tercih sürecinin nasıl işlediğini ve aldıkları puanların nasıl ve neye göre yapıldığını merak ediyor. KPSS tercih süreciyle ilgili detaylı bilgi tercih tarihleri bilgisinin verildiği T.C Devlet Personel Başkanlığı’ndan geldi. “2016 Aralık ayında KPSS sonucuna göre yapılacak merkezi yerleştirme işlemi hakkında duyuru” başlıklı açıklamanın altında; KPSS tercih tarihleri “Kamu kurum ve kuruluşlarınca 2016/2 döneminde merkezi yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilen toplam 2.051 kadro ve pozisyon incelenerek ÖSYM Başkanlığına gönderilmiş olup, söz konusu kadro ve pozisyonlar için 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında ÖSYM Başkanlığınca www.osym.gov.tr adresi üzerinden adayların tercihleri alınacaktır.” İfadeleriyle açıklandı.

KPSS tercihlerinin “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde değerlendirildiği bilgisini veren Başkanlık, tercihlerin değerlendirilme aşamasıyla ilgili; “Yerleştirme talepleri Başkanlığımızca Nitelik Kod Kılavuzu ve mer-i mevzuat açısından incelenerek ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığına gönderilmekte ve adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri suretiyle, aynı kadro veya pozisyonu tercih eden adaylardan en yüksek puanlı olandan başlamak üzere ÖSYM Başkanlığınca yerleştirme yapılmakta ve yerleştirme sonuçları ÖSYM Başkanlığınca, bu Başkanlığa ait internet adresi üzerinden duyurulmaktadır. KPSS Yerleştirme Kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonlara ÖSYM Başkanlığınca yerleştirilen adayların atamaları ise yerleştirildikleri kadro ve pozisyonun niteliklerini taşıdıklarının ilgili kurumda oluşturulan sınav değerlendirme komisyonunca tespit edilmesi üzerine yerleştirildikleri kurum ve kuruluşlarca yapılmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

KPSS TERCİH BİLGİ SİSTEMİ

2016 KPSS tercih tarihi ve tercihlerin değerlendirme aşamasını yayınladığı duyuruyla bildiren Devlet Personel Başkanlığı, adaylara E- Devlet hizmetleri arasında yer alan bir hizmeti hatırlattı. Kadro ve pozisyonlara ilişkin bilgiler için KPSS Tercih Bilgi Sistemi programını hatırlatan Başkanlık, duyurusunu “2016/2 döneminde yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlara ilişkin bilgileri içeren KPSS Tercih Bilgi Sistemi programı https://www.turkiye.gov.tr/kpss-tercih-rehberi internet adresinde hizmete girmiş olup, adaylar sisteme ulaşabilirler.” İfadeleriyle sonlandırdı.

BRANŞ BAZINDA SIRALAMALAR

2016 Kamu Personel Seçme Sınavına Ön Lisans ve Ortaöğretim düzeyinde (2016-KPSS Ön Lisans, Ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları da geçtiğimiz günlerde erişime açıldı. KPSS tercihleri için gün sayan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden aldıkları puanlara göre branş sıralamalarını öğrenebilecekler. Memur adayları, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını kolayca görebilirler.

Bir Cevap Yazın

Blog KategorileriSon Yazılar

instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi instagram takipçi hilesi